Třetí technika dekorativních pohledových stěrek, je náročnější, ale také se s ní dá docílit nejvariabilnějších výsledných dekorů. Technicky náročná není, odvisí však od zručnosti člověka, který ji aplikuje a jeho estetického cítění. Jedná se o aplikaci bílé nebo šedé stěrky a jejího následného barvení. Na vyschlou stěrku můžeme naředěný pigment nanášet pomocí štětců, houbiček, válečků, air brushe a jiných nástrojů. Při použití vícera tónů vpíjících se do sebe lze docílit ohromujícího výsledku. Doporučujeme si tuto techniku nejdříve vyzkoušet na nějaké menší ploše (např. dřevěné desce) a až poté provádět aplikaci přímo na tížený povrch. Lze si také k této fází barvení přizvat designera, který vám na základě konzultace s vámi dekor stěrky navrhne nebo vám poskytne různé varianty cíleného vzhledu a následně vám jej i vytvoří, pokud se tohoto úkonu nechcete zmocnit sami. Po zaschnutí opět přichází finální ošetření sealerem, který pigment ve stěrce dá se říci zakonzervuje.
Patinováním je míněno barevné doladění dekoru, kde je záměrem zvýraznění struktury stěrky. Neslouží k výraznému barevnému přebarvení stěrky. S citem patinovaný povrch působí velice přirozeným dojmem.
Způsob aplikace patiny
Po vytvrdnutí Microbondu, přebroušení a uschnutí první vrstvy impregnace nastává čas na případné patinování, které provádíme probarvenou tekutinou, která se skládá z vody a impregnace v poměru 1:1 a pigmentu v individuálně zvoleném množství a tónu.
K aplikaci můžete použít houbu, hadr apod. Patinovací směs opatrně nanášíme houbou a následně vytíráme „do sucha“ utěrkou z mikrovlákna tak, aby na místech, kde chceme zůstalo pigmentu více (zejména hrubší a hlubší místa struktury stěrky) a naopak na hladších místech pigmentované směsi ponecháme méně.
Pro případ, že někde omylem naneseme pigmentu více, než chceme, je vhodné mít u sebe přichystaný rozprašovač s vodou, kterým můžeme dotyčné místo co nejdříve zvlhčit a patinovací směs před zaschnutím ze stěrky vytřít z povrchu pryč.
Patinu je dobré aplikovat postupně a povrch nechat před pokračováním patinování vždy proschnout. Po tom, co jsme s výsledkem spokojení, necháme povrch zaschnout a aplikujeme na něj další vrstvy impregnace.
Patinace ploch s výraznou strukturou pomocí sealeru
Za zmínku určitě stojí i technika, která opět obsahuje natažení základních stěrek MicroBond v bílé nebo šedé barvě. Při přebroušení druhé vrstvy dochází k zvýraznění stop po natahování a strukturálních nerovností. Ty vyzdvihnete aplikací naředěného sealeru Cerbero Base (v poměru 1:1 s vodou) a přidáním pigmentu v tmavším tónu, než je podkladová stěrka. Na hladkých a vyvýšených plochách zůstane tak film sealeru tenčí a světlejší a do pórovitějších ploch a prohlubinek zateče a zaschne silnější a tmavší vrstva. Dohromady tak vzniká poměrně přirozený a dynamický vzhled pohledové stěrky.